Jakie płyty meblowe wybrać?

Płyty meblowe to nie zawsze wyłącznie praktyczny i ekonomiczny wybór dla producenta mebli. Niektóre z nich, np. płyta komórkowa, sklejka czy panel trójwarstwowy, są bazą dla kreowania oryginalnego designu.

Przyznać jednak należy, że najczęściej producenci doceniają płyty meblowe jako tańszą alternatywę dla drewna naturalnego.

Wśród płyt meblowych wybór jest ogromny: płyta wiórowa laminowana, MDF foliowany, laminowany, lakierowany, pokryty akrylem, melaminowany, sklejka, płyta komórkowa. Wybór płyty zależy od planowanego zastosowania.

Na przykład do zaokrąglonych krawędzi – jak fronty szaf czy krawędzie biurka – nie zastosujemy płyty melaminowanej (ta dobrze sprawdza się przy elementach prostych) tylko płytę MDF, która w całym przekroju ma jednolitą strukturę, dzięki czemu łatwo można ją frezować, oklejać laminatem, fornirem lub lakierować.

Producenci mebli cenią te płyty, które charakteryzuje mniejszy ciężar, wysoka wytrzymałość, odporność na czynniki zewnętrzne oraz interesujące wzory i struktury, przy jednoczesnej komplementarności wzorniczej, czyli możliwości wykorzystania tego samego dekoru na różnych materiałach nośnych. Płyty meblowe są wykorzystywane do produkcji mebli zarówno jako główny materiał i elementy dekoracyjne, jak i materiał konstrukcyjny, wypełniający a także element wyposażenia wnętrz.

Producenci mebli oczekują produktów o szerokim zastosowaniu, które pozwolą na skracanie czasu produkcji, zredukowanie „czynnika ludzkiego” w obróbce materiałów, a co za tym idzie, pozwalających na oszczędności. Płyty mają być jednocześnie wytrzymałe i lekkie, umożliwiające konstruowanie mebli i elementów zarówno standardowych, jak i nietypowych.

Dynamiczny rozwój technologii produkcji dekorów oferowanych przez dostawców zwiększa różnorodność wzorniczą płyt meblowych. Bardzo często wiernie przypominają one naturalne materiały. Wykorzystuje się też kolorowe dekory lub grafikę. Dodatkowe zalety tego typu płyt to: ułatwiona obróbka skrawaniem, stałość wymiarów i kształtu, mała waga w stosunku do parametrów wytrzymałościowych.

Płyty wiórowe

Płyty wiórowe produkowane w dużych formatach posiadają budowę jednorodną, osiągając jednocześnie dobre parametry wytrzymałościowe i izolacyjne. Dużym plusem tego rodzaju płyty jest też jej mniejsza waga w stosunku do litego drewna.

Źródło : http://www.biznesmeblowy.pl